Kluci U11 – výherní kód „ 6 – 0 589 : 89 “

Na své palubovce v hale na Husáku přivítali, v krásném baboletním sobotním odpoledni, naši nejmladší minižáci U11 stejně staré soupeře reprezentující jednoho z našich regionálních rivalů, tým BK Jiskra Domažlice.
Domažlických Jiskra dokázala v prvním dvoukole krajského přeboru zdolat doma vysoko Lokomotivu Plzeň, pak ale přišly dvě překvapivé porážky v Přešticích. Když v dalších dvou utkáních z Domažlic odjela s vysokými porážkami naše děvčata, stal se z Jiskry jeden z hlavních favoritů KP a čekalo se, jak se bude 11 domažlických chlapců + 1 dívka prezentovat v Klatovech proti klukům.
Náš tým měl za sebou s ohledem na lichý počet týmů v KP pouze 4 utkání. V úvodu zdolal doma vysoko Přeštice (viz http://www.basketbal-klatovy.cz/novinky/2661-u11---stovka--na-uvod ) a podobně si pak vedl i v „klatovském derby“ ( viz http://www.basketbal-klatovy.cz/novinky/2676-derby-u11-bylo-naplnene-bojovnosti-a-snahou ). Dvě sobotní utkání tedy měla napovědět mnohé o ambicích obou soupeřů v této sezóně. Trenér našeho týmu Ing.Svojanovský má, stejně jako jeho svěřenci, o postupných záměrech i celosezónních cílech zcela jasnou představu, která je naplňovaná např. v podobě náročného srpnového soustředění, startech vybraných hráčů z U11 v KP U12, kde získávají cenné zkušenosti, přípravných utkáních (Strakonice, Chomutov a chystá se Sokolov). Dvě sobotní mistrovská utkání tedy byla dalším důležitým krokem neboť bylo jasné, že po těžkém výronu kotníku Lukáše Tomana při školních aktivitách (drakiáda), dostanou podstatně více hracích minut i ti výrazně mladší hráči týmu, kteří patří do věkové kategorie U10 (Krajzingr), U9 (Theimer Vojta) a U8 (Theimer Matouš). A na svou šanci čekal i nový hráč, Jan Slaboch, který prošel testovacím obdobím září – říjen a byl v minulém týdnu zapsán na soupisku.
BK KLATOVY U11 chlapci - BK JISKRA DOMAŽLICE 81 : 28 (26:3, 18:11, 21:6, 16:6)
BK KLATOVY U11 chlapci - BK JISKRA DOMAŽLICE 76 : 27 (18:6, 15:6, 28:7, 15:6)
Nechme obě utkání okomentovat našeho trenéra:
„Kluci povětšinou mají velice dobrou tréninkovou docházku, někteří ale zatím pouze chodí na tréninky, ale nechodí trénovat. To je již nějaký čas všeobecný problém a nejen v basketbalu, podobné zkušenosti slyším od kolegů z ledního hokeje, fotbalu, florbalu. Osobně jsem přesvědčen, že to pramení z aktuálně moderního přístupu k tělesné výchově ve školách. V nich vymizela náročnost, také obratnostní, rychlostní či vytrvalostní cvičení. Děti se jdou na tělocvik spíše jen vyblbnout a komu se nechce, tak TV stráví sezením na lavičce a hraní si s mobilem. Není jednoduché naučit děti, aby se na kroužku či v týmu na trénincích chovaly jinak. V zápasech, a teď v sobotu to bylo hodně vidět, se to na těch, kteří tréninku nedávají to, co by mohli, rychle pozná. Ale není třeba hned házet flintu do žita, jsem přesvědčen, že třeba právě konfrontace s vyspělými týmy ukáže i těm pohodlnějším tu správnou cestu.
Obě utkání měla velice podobné liché a sudé čtvrtiny. V těch „lichých“ jsme v sestavě Pavelec – Kinský – Petrovický – Ševčík – Svoboda, do které střídali bratří Theimerové, soupeře poměrně jednoznačně přehrávali, když prakticky bylo nutné pokrýt v obraně hlavně Simona Underdobena. A protože mě více než to, co se dařilo, zajímá spíše to, kde jsme dělali chyby, myslím, že klukům trvá delší čas, než zapnou v obraně i v útoku na nejvyšší rychlostní stupeň a také, že se občas dostávají do situací, kdy si navzájem překážejí. Sudé čtvrtiny pak hrála na naší straně většinou čtveřice Šnejdar – Kotáb – Kmetek – Šlof Jan a k nim střídali Krajzingr a Slaboch. Zde byl obrázek hry hodně odlišný od lichých čtvrtin. Hra Domažlic je v sudých čtvrtinách založena na technicky výborně disponovaném Dominikovi Tuškovi, který prakticky sám zakončuje 9 útoků Jiskry z 10. Zde si přišel v bránění na své náš kapitán Filip Šnejdar. Rozhodně zde během obou zápasů získal v bránění spoustu nových zkušeností, které zúročí při obraně dalších vyspělých hráčů soupeřů. Naše pětice předvedla velice výrazný tah na koš a když ctila zásady nacvičovaného systému rychlého protiútoku, nebylo co řešit. Kriticky ovšem musím hodnotit až neuvěřitelné množství neproměněných dvojtaktů a střel přímo zpod koše a také bojácnost (raději bych použil jiné slovo), kdy místo závěrečného zakončení dvojtaktem se zastaví ze strachu z kontaktu s obráncem a udělají kroky. I proto nastřílela sestava pro sudé čtvrtiny jen 64 bodů proti 93 bodům sestavy pro liché čtvrtiny.
Za 14 dnů nás čekají dvě utkání v Plzni s dívčím týmem DBaK. Plzeňské dívky mě o víkendu velice příjemně překvapily v utkáních s našimi děvčaty. Nemají sice jako např. Domažlice nebo Přeštice žádné výrazné tahouny, kolem kterých by se točila hra, ale i ty nejmenší náhradnice, řekl bych U10 či i U9, přicházejí na hřiště a ukazují, jak výborně jsou technicky připraveny, jak se nebojí zadriblovat, přihrát či samostatně dokončit akci. Proti letošnímu jaru, kdy jsme proti nim hráli v soutěži ČBF U10 udělaly dívky z DBaK až neuvěřitelný výkonnostní skok. Všechna čest jejich trenérkám“.
A otázka nakonec: Kdo odhalí, co se skrývá za kódem „ 6 – 0 589 : 89 “ uvedeným v titulku tohoto článku a odpověď s kontaktem vhodí u haly BK do poštovní schránky, dostane na příští utkání týmu chlapců U11 (10.11. s týmem Rokycan) volnou vstupenku zdarma 😊.
Nelze se nezmínit, že obě utkání odřídili s bravůrou sl.Bernklauová a Petr Volmut.
Rodičům obou týmů, kteří zaplnili halu a vytvořili dětem v obou týmech skvělou atmosféru, patří velký dík.