S docházkou problém chlapci U15 nemají

Konec listopadu byl pro chlapce U15 ve znamení výrazných vítězství na hřištích soupeřů z Karlovarského kraje. Mladí reprezentanti našeho klubu dokázali bez větších problémů zdolat i dosud nedobytnou baštu – halu BK Sokolov, ve které domácí slavili vítězství ve všech utkáních, tedy kromě té porážky 83:52 s naším týmem. V neděli totiž odtud odjeli s nepořízenou i českobudějovičtí Tigers a není vůbec důležité, že tato porážka nic nezměnila na jejich 1.místě v nadregionální soutěži a tím i postupu do druhé části ligy U15.
Pokud by jsme vycházeli z logiky „příčiny a následku“, pak lze říci, že na výsledcích chlapců U15 se pozitivně podepsala neustále se zlepšující docházka na tréninky týmu. Zde je posloupnost růstu:
Měsíc | Docházka v % |
srpen | 47,2 |
září | 74,4 |
říjen | 78,6 |
listopad | 80,6 |
Z jednotlivců dominuje RADEK KOHOUT (na snímku), který chyběl jen na jediném z 47 tréninků, které tým od srpna absolvoval. Účast 97,9%. Jen o 1,7% nižší účast má Pavel Touš. Ten však byl zařazen do týmu až od října a z 26 tréninků jich absolvoval, se započtením účasti v U14, celkem 25. Třetí Petr Baselides chyběl zatím od srpna jen 3krát což reprezentuje účast 93,6%. Na opačné straně žebříčku jsou domažličtí Petr Kalina, který v podstatě v srpnu a v září kvůli zraněnému kotníku netrénoval a Ondřej Vaněk, který zejména v říjnu a listopadu více marodil než trénoval.
Až potud by se vše mohlo jevit až růžově. Problém je v něčem jiném. Trénink není škola! Tam může žák přijít a pokud má štěstí, může absolvovat celý den, někdy i týden, aniž by musel vynaložit nějak zvláštní úsilí, aniž by byl nucen se soustředit na to, co učitel zrovna vysvětluje. Pokud ale sice na trénink přijde (stejně jako do školy) ale jeho úsilí při tréninku je na 50% a soustředění na to, co dělá takřka na nule (stejně jako někdy ve škole), tedy nepřijde „trénovat“ ale jen se „zúčastnit“, pak logicky škodí jednak sám sobě (neefektivně vynaložený čas) a na rozdíl od školy škodí i celému týmu neboť svým laxním přístupem a nepozorností negativně ovlivňuje ostatní a tréninkový efekt na celý tým se výrazně snižuje.
Trenér Ing.Svojanovský: „Chápu, že kluci si musí před tréninkem sdělit ty životně důležité informace jako např. jak se dostat ke střelným zbraním v nějaké počítačové hře nebo že ten nový klip AC/DC je „fakt hustej“. Jak ale vkročí na palubovku nesmí existovat 1,5 hod nic jiného než jen trénink ve 100% nasazení a se 100% soustředěním. To je to, co „odděluje zrno od plev“. To je to, co na jedné straně dokáže smazat rozdíl v tělesných dispozicích nebo na straně druhé vytvářet výkonnostní propast mezi týmy, které měly identické startovací podmínky. Jsem si jistý, že někteří kluci by chtěli jít v každém tréninku naplno. Ale nechtějí vypadat jako „bílé vrány“ a tak se raději přizpůsobí těm, kterým se moc nechce. Až pochopí, že si tím vlastně škodí, může přijít velký výkonnostní skok. Ale také může být už pozdě.“