Pětipatrová věž je vysoká 81,6 metrů, byla postavena v letech 1547 - 1555 mistrem Antoněm za účelem signalizace nebezpečí - požárů a nepřátelských vojsk. Vlivem mnoha požárů získala věž tmavočerné zbarvení, proto dostala název Černá věž. Legenda praví, že z míst pod Vodojemem byl postaven dřevěný most vedoucí nad střechami domů až ke stavbě věže.
V roce 1855 byla věž osazena hodinami, které zhotovil klatovský mechanik Jan Bošek. Velká ručička těchto hodin měří 2 metry, ručičky a číslice jsou pozlaceny. K ochozu vede 226 schodů. Odsud je výhled nejen na město , ale i na panorama Šumavy. Pokud je velmi dobrá viditelnost je možno vidět i vrcholky Alp.
Krypty pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce byly budovány jako součást kostela i gymnázia v letech 1656 - 1676. Staly se pohřebištěm členů jezuitského řádu a jeho dobrodinců z řad místní šlechty, měšťanů a vojska. V letech 1676 - 1783 do nich bylo uloženo na 200 zemřelých. V roce 1784 Josef II. pohřbívání v kryptách zakázal. Nejznámějším z pohřbených je páter Vojtěch (Adalbert) Chanovský z Dlouhé Vsi, misionář působící v jihozápadních Čechách v první polovině 17. století.
Ventilační systém a mumifikace
Důmyslný ventilační systém se podílel na procesu přirozené mumifikace těl. Na začátku 20. stoletní však byl poškozen, což zapříčinilo rozpad 140 mumifikovaných těl. Zničené mumie byly v roce 1937 pohřbeny na hřbitově sv. Jakuba v Klatovech. Dnes je ventilační systém plně obnoven a o posledních 38 mumifikovaných těl pečují konzervátoři. Na několika místech lze vidět zakončení otvorů původního barokního ventilačního systému.
Současná expozice
Expozice je instalována v původních prostorách krypt, dnes nazývaných katakomby, a jezuitského gymnázia. Vypráví návštěvníkům příběh barokních jezuitských Klatov. Obsahuje dobové listiny, historické předměty, modely staveb či dokumentární filmy. Expozice využívá multimediálních prvků. V nově zpřístupněných částech lze vidět hrobku Koců z Dobrše, cisternu na vodu i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt. Pietní prostory, kde spočívají mumifikovaná těla, doplňuje seznam pochovaných a panel s nákresem ventilačního systému.
Na klatovském náměstí můžeme navštívit nejednu zajímavou památku. Nenechte si ujít ani barokní lékárnu. V roce 1639 získal dům čp. 149 (v 16. století zvaný Skřivánkovský, později Panský) lékárník Tobiáš Stilling. Lékárna se stala později jezuitskou. Její název pochází od bílého rohu mořského narvala, pověšeného uvnitř nad vchodem. Ve středověku byl považován za roh jednorožce (odtud i název lékárny). Používal se při výrobě mastí a prášků. Pozornost patří i třístupňové lékárenské peci, která je ojedinělá v celé Evropě.
Zařízení lékárny pochází z roku 1773. Provoz lékárny se udržel až do roku 1966, poté byl interiér upraven jako lékárnické muzeum, které je celoročně přístupno veřejnosti.
Od roku 2014 mohou najít návštěvníci Klatov v zahradě vedle Vlastivědného muzea Dr. Hostaše světově významnou sbírku skla, které vzniklo na sklonku 19. a v prvních desetiletích 20. stol. v šumavské sklárně firmy Lötz v Klášterském Mlýně v údolí řeky Otavy nedaleko Kašperských Hor. Tato firma se proslavila zejména svým luxusním secesním sklem a uměleckým sklem, které stálo u kořenů moderního evropského sklářského designu. Vystavené předměty tak patří k tomu nejlepšímu, co kdy ve světovém sklářství vzniklo.
Expozice v klatovském Pavilonu skla je se svými více než 500 exponáty druhou největší evropskou veřejně přístupnou sbírkou výrobků sklárny Lötz. Obdivuhodná je mimo jiné pro svou mimořádnou komplexnost, díky níž mohou návštěvníci spatřit největší škálu tvarů a dekorů, které kdy firma Lötz vyráběla.
Tato unikátní kolekce je soukromým vlastnictvím jednoho rakouského sběratele, který se rozhodl výsledky své celoživotní lásky k šumavskému sklu zpřístupnit veřejnosti, a to právě v oblasti Šumavy, kde bylo toto sklo kdysi vyrobeno.
Pozornost návštěvníků zaslouží i sám pavilon, který je jednou z architektonických perel města. Původní pavilon sloužící pro výstavy karafiátů prošel zásadní změnou a jeho rekonstrukce byla v roce 2015 oceněna prvním místem v soutěži Grand Prix architektů České republiky. Ochutnejte jeho klidnou atmosféru a nechte se vtáhnout do světa skleněné krásy.
Pro všechny účastníky MČR je připraveno zvýhodněné vstupné do nedávno zrekonstruovaného krytého plaveckého areálu.
Krytý plavecký areál nabízí využití plaveckého bazénu pro rekreační a kondiční plavání, tobogánu, zážitkové jeskyně, divoké řeky, protiproudu, perličková lůžka, vířivky a chrliče vody.
Za příplatek je možné využít v saunovém centru parní kabinu, infra kabinu a finskou saunu.